REWIRING: СУПЕР НОВИНА!
В последните години едно от най-пищните ми читателски удоволствия са книгите за невронаука. Като например “Мозъкът, това си ти” на изследователя Дейвид Игълман. Науката за мозъка и неговото развитие е пълна с удивителни открития и най-вече възможности. Защото – да!, ключовото е, че мозъкът може да се препрограмира (rewiring или brain-hacking). Тоест капацитетът му не е закотвен, фиксиран веднъж завинаги, а с това шансовете да отключите по-пълно потенциала му главоломно растат.
ТАЙНИ ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ
1.
More single-tasking, please!
Скорошни изследвания показват, че – основно заради multitasking-a – хората масово са способни на концентрация в чиста форма за около 3 минути. Само 3 минути! Това е ужасно кратко време за каквато и да било задача, изискваща задълбочаване. Мозъкът ни не е създаден да работи оптимално, реагирайки на няколко сигнала едновременно и превключвайки непрестанно. Сандра Чапман, директор на Центъра за Мозъчно Здраве в Далас, съветва колкото се може по-често да се фокусираме върху едно нещо. Както и да използваме много активно първите 2 часа от работния ден – за мозъка на повечето хора това е най-силният период.
2.
Филтрирай информацията.
Днес имаме около 200 пъти повече информация в сравнение с преди само 20 години. Невроучените установяват, че хората, които имат по-добри умения да филтрират потоците от информация, мислят много по-продуктивно и имат по-силна памет. Съветът на учените е на практика да блокирате повечето информация и да се фокусирате само върху няколко основни неща. Филтрирането е свързано и с това по-често да си организирате т.нар. “детокс от разсейвания” – доказано е, че е по-лесно да сте за известно време изцяло на технологична диета (да не ползвате, да речем, един ден телефона си), отколкото да се научите да се самоконтролирате (примерно да влизате в социалните мрежи само по 15 минути на ден).
3.
Тренирай “big idea thinking”
Така невроучените наричат способността ни да свързваме познания от различни области, не само от една. Например, когато правите презентация, можете да обрисувате “голямата картина”, тоест да се аргументирате, съчетавайки факти от комуникацията, социалните науки, културологията, биологията… Това спояване на различни мисловни територии разширява капацитета на мозъка и тренира способността му да синтезира и интерпретира (много важна способност!).
4.
Иновация в детайлите
Опитайте се да вложите творчество и забавление в наглед много дребни неща: например в заглавието на мейлите си или в начина, по който говорите с някого. Измислете интересен subject на мейла си, използвайте по-богат език в ежедневното общуване. Скуката и рутинното не са полезни за мозъка – затова го провокирайте по-често, в дребните детайли.
5.
Витамин Е
И накрая, не забравяйте за най-добрия приятел на паметта – витамин Е (авокадо, ядки, пр.) Невроучените предупреждават, че много хора си мислят, че могат да го поемат само през хранителни добавки. Но тъй като витамин Е съществува в различни алтернативи, те не могат да се набавят само през конкретен вид добавка. Нужно е да се храните така, че да си го набавяте в различните му форми.